Ignacy ŁysakowskiMaryanna GolizdaStanisław PiechotaAntonina Reszka

Andrzej ŁysakowskiMarcjanna Piechota

Stanisław Łysakowski

l i n k s
Children with:
Feliksa Sypuła

Siblings:
Andrzej Łysakowski
Maryanna Łysakowska

Children:
Stanisława Zofia Łysakowska
Zenon Mieczysław Łysakowski
Henryk Jerzy Łysakowski
Helena Łysakowska
Maria Bronisława Łysakowska
Stanisław Łysakowski
 • Born: 1880, Żelechlinek
 • Married to Feliksa Sypuła
 • Died: 28 Sep 1941, Warszawa -Nr aktu zg. VII-162/97/1941(Spoczywa: Cmentarz Bródzieński - kw.70A )

  pict13.jpg [133x193]
  Kolejarz. W całym swym życiu zawodowym był związany z koleją, w której zaczął pracować w pierwszych latach XX w (Kolej Warszawsko-Wiedeńska).
  Jeszcze przed I wojną światową jako maszynista jeździł na trasie Warszawa- Petersburg. Po wybuchu wojny w 1914 r. na skutek ewakuacji na wschód większości taboru kolei i przerzucenia dużej części wyższego personelu kolejowego w głąb Rosji, znalazł się z rodziną w Smoleńsku. Na przełomie 1919/20 r. wrócił do Polski. Kontynuując pracę w PKP, był współzałożycielem i współwłaścicielem składów materiałów budowlanych "Zorza"sp. z o.o. na Bródnie. Aż do emerytury był pracownikiem PKP, pełniąc ostatecznie funkcję delegata Biura Rozdziału i Kontroli XVIII Oddziału.
  Społecznik i inicjator wielu działań obywatelskich latach międzywojennych na Pelcowiźnie, gdzie mieszkał z rodziną na ul. Kartuskiej, m. in. przewodniczący Komitetu Budowy Szkoły nr 113 przy ul. Modlińskiej w Warszawie (budynek tej szkoły po II wojnie światowej w 1951 r. przejęto na Dyrekcję powstającej FSO; obecnie szkoła przyzakładowa). Był głównym inicjatorem budowy rodzinnego domu w osiedlu Śliwice na ul. Gersona, w którym wraz z rodzinami córek i synów zamieszkał w roku 1936.

 • Generated by GreatFamily 1.1 - FREEWARE