Stanisław PodczaskiMaryjanna Dybalska

Brunon BochyńskiBolesława Podczaska

Józef Ludwik Bochyński

l i n k s
Children with:
Filomena Mazurek

Siblings:
Marian Bochyński
Konstancja Bochyńska
Cecylia Bochyńska
Teresa Bochyńska
Jerzy Brunon Bochyński

Children:
Beata Bochyńska
Bożena Bochyńska
Józef Ludwik Bochyński
 • Born: 23 Mar 1932
 • Married to Filomena Mazurek
 • Died: 21 Apr 2007, Starachowice ( spoczywa na cmentarzu Bugaj w Starachowicach)

  pict59.jpg [138x193]
  Niech biogram Józefa Bochyńskiego zastąpi mowa pożegnalna na mszy żałobnej w dn 25.04.2007r w Kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach wygłoszona przez przedstawicielkę Ligi Polskich Rodzin, by pokazać jak wspaniałą i nietuzinkową był on osobą:

  "Przyszliśmy tu wszyscy, by pożegnać Pana Józefa, dla którego najważniejsze w życiu były: wiara, Ojczyzna i rodzina. Można powiedzieć, że to dla nich w jego sercu płonął ogień miłości, który właśnie się wypalił do końca. Jego pierwszą miłością była Ojczyzna. W latach młodości przysięgał jej wierność i tej wierności dochował, bowiem patriotyzm w rodzinie Bochyńskich przechodził z ojca na syna. 8-mio letni Józio i jego pięcioro rodzeństwa utraciło ojca w 1940r. Brunon Bochyński, który przed wojną był przewodniczącym Stronnictwa Narodowego w Starachowicach został zamordowany przez hitlerowców na radomskim Firleju.
  Chociaż mamie było ciężko z gromadką dzieci - Józef ukończył Politechnikę Gdańską jako inżynier mechanik. Pracę zawodową rozpoczął w FSC w 1956r, następnie prawie 10 lat pracował w Skarżysku Kamiennej na stanowisku dyrektora w oddziale PKS-u, skąd został zwolniony za ostrą krytyką zbrodni na Wybrzeżu w Grudniu 1970r. W 1971r. powraca do Starachowic, by podjąć pracą w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym przy FSC. W roku 1981 ponownie usunięty z pracy w wieku 50 lat za krytykę wprowadzenia stanu wojennego. Miał wówczas na utrzymaniu rodzinę, uczące się córki, ale nie ugiął się. Rodzina żyła skromnie, ale honorowo.
  Oprócz pracy zawodowej p. Józef angażował się do pracy społecznej i politycznej, a w szczególności tam, gdzie chodziło o dobro Polski.
  Był członkiem "Solidarności" w FSC od XI 1980r., Ruchu Odbudowy Polski, współtworzył "Towarzystwo Przyjaciół Starachowic" i "Rodzinę Radia Maryja". należał do Ligi Polskich Rodzin i "Rodziny Firlejowskiej" ( był Przewodniczącym Wspólnoty Rodzin Ofiar na Firleju ). Śmiało i odważnie krytykował zło tam, gdzie się ono pojawiało. Za swe poglądy był raczej piętnowany niż nagradzany. Za swój patriotyzm został "skromnie" doceniony - otrzymał: złotą honorową odznakę Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich, srebrną odznakę NOT-u, złotą odznakę LOK-u oraz Zasłużony dla Miasta Starachowic", "Zasłużony dla FSC", "Zasłużony dla Kielecczyzny", medal "Za zasługi dla obronności Kraju".
  Jego wielkim pragnieniem było umieszczenie tablicy pamiątkowej na Golgocie w Kalkowie -Godawie poświęconej pomordowanym przez niemieckich okupantów 64-ch starachowiczan na Firleju pod Radomiem. Tego czego nie zdążył śp. Józef zrealizować musimy my: koledzy, znajomi, przyjaciele, rodzina: córki i wnuki- przyjąć do realizacji dla siebie jako swoistego rodzaju testament.
  Panie Józefie - nie mówimy żegnaj, ale do zobaczenia na pastwiskach u Pana - Dobrego Pasterza. Przyjmij od nas w darze na ostatnią drogę " Psalm116":

  Alleluja.
  Miłuję Pana, albowiem usłyszał
  głos mego błagania,
  bo ucha swego nakłonił ku mnie
  w dniu, w którym wołałem.
  Oplotły mnie więzy śmierci,
  dosięgły mnie pęta Szeolu,
  popadłem w ucisk i udrękę
  Ale wezwałem imienia Pańskiego:
  -O Panie, ratuj me życie!

  Pan jest łaskawy i sprawiedliwy
  i Bóg nasz jest miłosierny
  Pan strzeże ludzi pełnych prostoty:
  byłem bezsilny, a On mię wybawił.
  Wróć, moja duszo, do swego spokoju,
  bo Pan ci dobrze uczynił.
  Uchronił bowiem moje życie od śmierci,
  moje oczy - od łez,
  moje nogi - od upadku
  Będę chodził w obecności Pańskiej
  w krainie żyjących. "

 • Generated by GreatFamily 1.1 - FREEWARE