STOPKA

Właściciel - Henryk Podczaski
Rok założ. 2006.
Kontakt - bishen@wp.pl

Strona genealogiczna w sieci
Genealogii Polskiej


LICZBA WIZYT

Darmowy licznik odwiedzinStanisława Zofia Łysakowska

Stanisława Zofia Łysakowska

kobieta 1911 - 1972  (61 lat)

Info o osobie    |    Media    |    Notatki    |    Mapa wydarzeń    |    Wszystko    |    PDF

 • Nazwisko Stanisława Zofia Łysakowska 
  Urodzenie 12 kwie. 1911  Warszawa, Pelcowizna Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Chrzest Warszawa parafia Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  • nr. aktu ur. 1282/1911
  Płeć kobieta 
  Zgon 10 paź. 1972  Warszawa, ul. Gersona 23 Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  wiek 61 lat 
  Pogrzeb Warszawa, Cmentarz Bródzieński kw. 70A/rz1/ Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  ID osoby I5  Podczaski
  Ostatnia modyfikacja 24 kwie. 2018 

  ojciec Przodkowie Stanisław Łysakowski,   ur. 11 gru. 1880, Żelechlinek Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   zm. 28 wrz. 1941, Warszawa, ul. Gersona 23 Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (wiek 60 lat) 
  matka Przodkowie Feliksa Sypuła,   ur. 13 list. 1882, Rawa Mazowiecka Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   zm. 14 luty 1965, Warszawa, ul. Gersona 23 Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (wiek 82 lat) 
  ID rodziny F5  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

  Rodzina Przodkowie Eugeniusz Ildefons Podczaski,   ur. 21 lip. 1900, Pruszków-Żbików Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   zm. 27 sty. 1985, Warszawa, ul. Gersona 23 Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (wiek 84 lat) 
  Ślub 8 list. 1936  Warszawa (parafia Św. Jadwigi) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Dzieci 
  Ślub: 1x1. Żyjący
  Ślub: 1x2. Żyjący
  Ślub: 1x3. Żyjący
  Ostatnia modyfikacja 21 luty 2016 
  ID rodziny F1  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

 • Mapa wydarzeń
  Łącze do Google MapsUrodzenie - 12 kwie. 1911 - Warszawa, Pelcowizna Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsChrzest - - Warszawa parafia Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsŚlub - 8 list. 1936 - Warszawa (parafia Św. Jadwigi) Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsZgon - 10 paź. 1972 - Warszawa, ul. Gersona 23 Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsPogrzeb - - Warszawa, Cmentarz Bródzieński kw. 70A/rz1/ Łącze do Google Earth
   = Łącze do Google Earth 
  Legenda szpilek Adres Cmentarz Miejscowość Szpital Kościół Szkoła Miejsce zamieszkania USC Województwo Państwo Nie ustawione

 • Zdjęcia
  Rodzeństwo Łysakowskich- foto ok. 1935 r.
  Rodzeństwo Łysakowskich- foto ok. 1935 r.
  Rodzina Łysakowskich 1936 r.
  Rodzina Łysakowskich 1936 r.
  Od lewej małżonkowie: Olimpia i Henryk Łysakowscy, Rozalia i Zenon Łysakowscy, Feliksa i Stanisław Łysakowscy, Helena i Tadeusz Kowalczykowie, Stanisława i Eugeniusz Podczascy.
  Stanisława Łysakowska
  Stanisława Łysakowska

  Nagrobki
  Eugeniusz i Stanisława Podczascy
  Eugeniusz i Stanisława Podczascy
  Grobowiec Eugeniusza i Stanisławy Podczaskich. Cmentarz Bródzieński; kw. 70A-I

 • Notatki 
  • Absolwentka Szkoły Handlowej Kirsta w Warszawie. W latach trzydziestych XX w. kierownik dz. handlowego Fabryki Philips'a w Warszawie a także do wybuchu wojny 1939 r. kierownik dz. księgowości Warszawskiego Towarzystwa Akceptacyjnego SA w Warszawie.

   W czasie okupacji - członek AK, pseudonim: "Zofia Rawska". W latach 1943-1944 redagowała kronikę wydarzeń w podziemiu terenu warszawskiego i archiwizowała materiały dla Wydziału administracyjnego Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa (PKB) na m. st. Warszawa. *)

   Całe swe powojenne życie poświęciła dzieciom, pozostawiając zupełnie z boku swe aspiracje zawodowe. To ONA była głównym "ośrodkiem dowodzenia" rodziny, a także przewodnikiem intelektualnym i wychowawczym dzieci.
   Jednocześnie ciepła i życzliwa, tak że chciałoby się zaśpiewać za Młynarskim: "Nie ma jak u mamy".
   Jej pasją były: książki, teatr i przydomowy ogród. Do rytuału rodzinnego w latach czterdziestych-pięćdziesiątych należało wieczorne czytanie przez nią książek. A wokół Niej zasłuchana rodzinka. To dzięki niej małe dzieci poznały Mowgliego z "Księgi Dżungli" i Nila Holgersona z "Cudownej Podróży", były "W Pustyni i Puszczy", płynęły podwodną łodzią z "Kapitanem Nemo" i błądziły w dalekiej Patagonii z "Dziećmi Kapitana Granta". Poznały zaczarowany świat stron Sienkiewicza, Dumasa, Prusa, Dickensa, Gąsiorowskiego, Hugo, Orzeszkowej. A gdy dzieci dorosły, wieczorami po "załatwieniu" niezliczonej ilości spraw domowych, już sama.... siadała pod stojącą lampą i czytała do późnej nocy. A rano, skoro świt wstawała jak zwykle do domowych prac.
   Marzyła o niańczeniu wnucząt. Niestety....pierwsze urodziło się trzy lata po Jej śmierci.
   Kochana Mama...


   *) Materiały i dokumenty do opracowania otrzymywała od brata, Henryka Łysakowskiego, pełniącego funkcję Naczelnika w/w Wydziału i jemu przekazywała po przepisaniu na maszynie. Ze względu na bezpieczeństwo, materiały te były czasowo ukrywane w skrytce pod posadzką piwnicy w rodzinnym domu przy ul. Gersona 23. I tu można przypomnieć interesujący a jednocześnie nieprzyjemny incydent, który miał miejsce po wkroczeniu Rosjan na Pragę w 1944r. "Myszkując" w tym domu w poszukiwaniu "wojennych zdobyczy", rosyjscy żołnierze odkryli skrytkę wypełnioną kilkudziesięcioma zapisanymi kartkami papieru. Opróżnili ją przy pomocy karabinowych bagnetów, rozrzucając nieinteresujące ich dokumenty po całej piwnicy. Poszukiwanych "skarbów" nie znaleźli i opuścili dom, szczęśliwie dla właścicielki skrytki nie zajmując się więcej podeptanymi dokumentami.
   Niestety część "Archiwum PKB" znalazło UBP podczas przeszukiwań przy aresztowaniu Henryka Łysakowskiego w 1949 r. i było wykorzystywane przez organy ścigania w różnych procesach w okresie represji stalinowskich. Z dokumentów "preparowano" fotomontaże i montaże fotokopii, które miały stanowić dowód antylewicowej działalności Delegatury Rządu RP na Kraj (patrz: "Widziane z ławy obrończej" -Aniela Steinsbergowa Instytut Literacki Paryż 1977 str 60, 61 ).